Omron Automation & Safety A22L-GY-12A-20A
A22L-GY-12A-20A picture photo
Mfg. Part Number
A22L-GY-12A-20A
Brief Description
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V
Datasheet Download
A22L-GY-12A-20A.pdf
Availability of A22L-GY-12A-20A
QUANTITY
A22L-GY-12A-20A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-GY-12A-20A
Internal Part NumberEIS-A22L-GY-12A-20A
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST-NO
Switch FunctionOff-On
Current Rating10A (AC/DC)
Illumination Type, ColorLED, Yellow
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-GY-12A-20A
Related LinksA22L-GY, A22L-GY-12A-20A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-GY-12A-20A Details Description
Related parts for A22L-GY-12A-20A
CONN HEADER 34POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 5.6 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RECT BRIDGE 3PH 58A 1400V PWS-B datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT LC-LC 4-PLEX datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG BEI SHLD 500' datasheet.pdf
IC FPGA 116 I/O 328BGA datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.028" NYLON 2.29MM datasheet.pdf
RES 1.43K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 9.1UH 638MA 800 MOHM datasheet.pdf