Omron Automation & Safety A22L-GY-12A-20M
A22L-GY-12A-20M picture photo
Mfg. Part Number
A22L-GY-12A-20M
Brief Description
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V
Datasheet Download
A22L-GY-12A-20M.pdf
Availability of A22L-GY-12A-20M
QUANTITY
A22L-GY-12A-20M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-GY-12A-20M
Internal Part NumberEIS-A22L-GY-12A-20M
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating10A (AC/DC)
Illumination Type, ColorLED, Yellow
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life5,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-GY-12A-20M
Related LinksA22L-GY, A22L-GY-12A-20M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-GY-12A-20M Details Description
Related parts for A22L-GY-12A-20M
CAP ALUM 10000UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
IC SWITCH HALL EFFECT UNI SOT23W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
EMITTER VISIBLE 610NM 50MA TO-18 datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 5% 3W 6327 datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK 4.41"L X 2.38"W datasheet.pdf
CIR BRKR THRMMAG 4A 277VAC 65VDC datasheet.pdf