Omron Automation & Safety A22L-GY-24-11M
A22L-GY-24-11M picture photo
Mfg. Part Number
A22L-GY-24-11M
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH DPST 10A 110V
Datasheet Download
A22L-GY-24-11M.pdf
Availability of A22L-GY-24-11M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
A22L-GY-24-11M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-GY-24-11M
Internal Part NumberEIS-A22L-GY-24-11M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLA22x,M22,A22-x Series Aug/2013
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA22
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST (1-NO, 1-NC)
Switch FunctionOn-Mom, Off-Mom
Current Rating10A (AC/DC)
Voltage Rating - AC110V
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeRound, Button, Full Guard (Clear)
Color - Actuator/CapYellow
Illumination Type, ColorIncandescent, Yellow
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life5,000,000 Cycles
Electrical Life500,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-GY-24-11M
Related LinksA22L-GY, A22L-GY-24-11M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-GY-24-11M Details Description
Related parts for A22L-GY-24-11M
IC VOICE REC/PL 240SEC IN 28TSOP datasheet.pdf
IC DAC 12BIT SERIAL DUAL 8-SOIC datasheet.pdf
LED 3MM BI-LEVEL RED/BLANK datasheet.pdf
IC QUAD LP DRVR/RCVR 20SO datasheet.pdf
TVS DIODE 78VWM 139VC SMB datasheet.pdf
PTC RESTTBLE 3.0A 6V CHIP 1812 datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS SOT23-8 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG BROWN 1000' datasheet.pdf
TAPE TELEPHONE LINE UNDERGROUND datasheet.pdf
CRYSTAL 40.610 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf