Omron Automation & Safety A22L-GY-6A-10A
A22L-GY-6A-10A picture photo
Mfg. Part Number
A22L-GY-6A-10A
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V
Datasheet Download
A22L-GY-6A-10A.pdf
Availability of A22L-GY-6A-10A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
A22L-GY-6A-10A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-GY-6A-10A
Internal Part NumberEIS-A22L-GY-6A-10A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLA22x,M22,A22-x Series Aug/2013
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA22
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-On
Current Rating10A (AC/DC)
Voltage Rating - AC110V
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeRound, Button, Full Guard (Clear)
Color - Actuator/CapYellow
Illumination Type, ColorLED, Yellow
Illumination Voltage (Nominal)6 VAC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life-
Electrical Life500,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-GY-6A-10A
Related LinksA22L-GY, A22L-GY-6A-10A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-GY-6A-10A Details Description
Related parts for A22L-GY-6A-10A
IC MCU 8BIT 64KB OTP 40DIP datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLT 5.7V ODRN 5SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS STR GOLD T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN PLUG 6 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 5MA 1.15 OHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf