Omron Automation & Safety A22L-GY-T1-11A
A22L-GY-T1-11A picture photo
Mfg. Part Number
A22L-GY-T1-11A
Brief Description
SWITCH PUSH DPST 10A 110V
Datasheet Download
A22L-GY-T1-11A.pdf
Availability of A22L-GY-T1-11A
QUANTITY
A22L-GY-T1-11A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-GY-T1-11A
Internal Part NumberEIS-A22L-GY-T1-11A
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST (1-NO, 1-NC)
Switch FunctionOn-Off, Off-On
Current Rating10A (AC/DC)
Illumination Type, ColorLED, Yellow
Illumination Voltage (Nominal)110 VAC
FeaturesVoltage Reduction Lighting
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-GY-T1-11A
Related LinksA22L-GY, A22L-GY-T1-11A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-GY-T1-11A Details Description
Related parts for A22L-GY-T1-11A
SWITCH REED 20-25AT SPST .25A datasheet.pdf
JACK SCREW HEX 4-40 datasheet.pdf
SWITCH TURQ SPDT HINGE SILV WIRE datasheet.pdf
IC GATE NAND 1CH 2-INP SOT-5 datasheet.pdf
SWITCH DIP METAL SHAFT 16P R/A datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Controller Analog, PWM Dimming 50mA Backlight 32-QFN (5x5) datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS PIN datasheet.pdf
XCEDE 6PVH 6COL LEFT WK datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.2 OHM 1% 10W datasheet.pdf