Omron Automation & Safety A22L-HG-12A-10M
A22L-HG-12A-10M picture photo
Mfg. Part Number
A22L-HG-12A-10M
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V
Datasheet Download
A22L-HG-12A-10M.pdf
Availability of A22L-HG-12A-10M
QUANTITY
A22L-HG-12A-10M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-HG-12A-10M
Internal Part NumberEIS-A22L-HG-12A-10M
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating10A (AC/DC)
Actuator TypeRound, Button, Half Guard
Color - Actuator/CapGreen
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-HG-12A-10M
Related LinksA22L-HG, A22L-HG-12A-10M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-HG-12A-10M Details Description
Related parts for A22L-HG-12A-10M
RELAY SSR DC 25A 240VAC PCB datasheet.pdf
4 ROW R/A RECEPTACLE SOLDER datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS VERT .156 TIN datasheet.pdf
CONN RCPT HSG .250 1POS BLACK datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M10 NYLON 93MM datasheet.pdf
CONN SOCKET DIN 16POS R/A GOLD datasheet.pdf
LED SUPPLY CC/CV AC/DC 26-36V datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf