Omron Automation & Safety A22L-HG-12A-20A
A22L-HG-12A-20A picture photo
Mfg. Part Number
A22L-HG-12A-20A
Brief Description
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V
Datasheet Download
A22L-HG-12A-20A.pdf
Availability of A22L-HG-12A-20A
QUANTITY
A22L-HG-12A-20A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-HG-12A-20A
Internal Part NumberEIS-A22L-HG-12A-20A
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST-NO
Switch FunctionOff-On
Current Rating10A (AC/DC)
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-HG-12A-20A
Related LinksA22L-HG, A22L-HG-12A-20A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-HG-12A-20A Details Description
Related parts for A22L-HG-12A-20A
IC REG LDO ADJ 1A TO252-5 datasheet.pdf
VARISTOR 612V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC DRIVER BRIDGE 3-PHASE 28-DIP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4.7 OHM 5% 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
RES SMD 16.5 OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 3A 30 MOHM TH datasheet.pdf
2WAY MNT W/RBBR ADH 1.115'' BK datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 3.81MM datasheet.pdf
RED LED 12 VAC/VDC datasheet.pdf
10000UF 350V 76X220MM 85C 10000H datasheet.pdf