Omron Automation & Safety A22L-HG-24A-10A
A22L-HG-24A-10A picture photo
Mfg. Part Number
A22L-HG-24A-10A
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V
Datasheet Download
A22L-HG-24A-10A.pdf
Availability of A22L-HG-24A-10A
QUANTITY
A22L-HG-24A-10A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-HG-24A-10A
Internal Part NumberEIS-A22L-HG-24A-10A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLA22x,M22,A22-x Series Aug/2013
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-On
Current Rating10A (AC/DC)
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-HG-24A-10A
Related LinksA22L-HG, A22L-HG-24A-10A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-HG-24A-10A Details Description
Related parts for A22L-HG-24A-10A
RES SMD 365 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CABLE STRAIGHT 4' RJ-45/DB-9F datasheet.pdf
MINITEK UNSHR HDR datasheet.pdf
TVS DIODE 33VWM 59VC SMB datasheet.pdf
CONN SOCKET DIN 80POS R/A GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 58POS datasheet.pdf
10G DWDM TOSA 80KM LC RECEPTACLE datasheet.pdf
XG4 20AWG 7/28 6C SHLD 300V datasheet.pdf