Omron Automation & Safety A22L-HG-24A-11A
A22L-HG-24A-11A picture photo
Mfg. Part Number
A22L-HG-24A-11A
Brief Description
SWITCH PUSH DPST 10A 110V
Datasheet Download
A22L-HG-24A-11A.pdf
Availability of A22L-HG-24A-11A
QUANTITY
A22L-HG-24A-11A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-HG-24A-11A
Internal Part NumberEIS-A22L-HG-24A-11A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLA22x,M22,A22-x Series Aug/2013
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST (1-NO, 1-NC)
Switch FunctionOn-Off, Off-On
Current Rating10A (AC/DC)
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-HG-24A-11A
Related LinksA22L-HG, A22L-HG-24A-11A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-HG-24A-11A Details Description
Related parts for A22L-HG-24A-11A
ROUND STANDOFF M4 NYLON datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 25V Y5V 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN 15VOUT datasheet.pdf
SWITCH LEVER 20A SPDT .250 QC datasheet.pdf
CONN 3 WAY SPLICE 10-12 AWG datasheet.pdf
CARD MARKER WIRE SOLID datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE PIN datasheet.pdf
POSITIONER datasheet.pdf
EMITTER UV 387NM 30A MODULE datasheet.pdf
100UF 385V 22X40MM 85C 12000H datasheet.pdf