Omron Automation & Safety A22L-HG-24A-11M
A22L-HG-24A-11M picture photo
Mfg. Part Number
A22L-HG-24A-11M
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH DPST 10A 110V
Datasheet Download
A22L-HG-24A-11M.pdf
Availability of A22L-HG-24A-11M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
A22L-HG-24A-11M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-HG-24A-11M
Internal Part NumberEIS-A22L-HG-24A-11M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLA22x,M22,A22-x Series Aug/2013
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA22
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST (1-NO, 1-NC)
Switch FunctionOn-Mom, Off-Mom
Current Rating10A (AC/DC)
Voltage Rating - AC110V
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeRound, Button, Half Guard
Color - Actuator/CapGreen
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life5,000,000 Cycles
Electrical Life500,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-HG-24A-11M
Related LinksA22L-HG, A22L-HG-24A-11M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-HG-24A-11M Details Description
Related parts for A22L-HG-24A-11M
IC 10-BIT FET BUS SW 24-TSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 51VWM 82.4VC SMC datasheet.pdf
RES SMD 69.8 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES 10.0 OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 35V 20% 2312 datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 24POS SMD datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB datasheet.pdf
BCVP-381R- 4 BK datasheet.pdf
WP-G HF IP69K PG29 BK datasheet.pdf
ANVIL, STRATOTHERM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf