Omron Automation & Safety A22L-HG-24A-20A
A22L-HG-24A-20A picture photo
Mfg. Part Number
A22L-HG-24A-20A
Brief Description
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V
Datasheet Download
A22L-HG-24A-20A.pdf
Availability of A22L-HG-24A-20A
QUANTITY
A22L-HG-24A-20A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-HG-24A-20A
Internal Part NumberEIS-A22L-HG-24A-20A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLA22x,M22,A22-x Series Aug/2013
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST-NO
Switch FunctionOff-On
Current Rating10A (AC/DC)
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-HG-24A-20A
Related LinksA22L-HG, A22L-HG-24A-20A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-HG-24A-20A Details Description
Related parts for A22L-HG-24A-20A
RES SMD 15.8K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
TOOL INSERT D-SUB COAX datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A DO204AC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONN R/A HEADER GOLD 38POS datasheet.pdf
Connector Socket 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
MICRO 15C P 12" YEL JACKS NI datasheet.pdf
DIE SET datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 22UF 10V 10% X7R 1812 datasheet.pdf