Omron Automation & Safety A22L-HG-T1-10M
A22L-HG-T1-10M picture photo
Mfg. Part Number
A22L-HG-T1-10M
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V
Datasheet Download
A22L-HG-T1-10M.pdf
Availability of A22L-HG-T1-10M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
A22L-HG-T1-10M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-HG-T1-10M
Internal Part NumberEIS-A22L-HG-T1-10M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLA22x,M22,A22-x Series Aug/2013
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA22
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating10A (AC/DC)
Voltage Rating - AC110V
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeRound, Button, Half Guard
Color - Actuator/CapGreen
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)110 VAC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesVoltage Reduction Lighting
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life5,000,000 Cycles
Electrical Life500,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-HG-T1-10M
Related LinksA22L-HG, A22L-HG-T1-10M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-HG-T1-10M Details Description
Related parts for A22L-HG-T1-10M
IC INVERTER HEX SCHMITT 14SOIC datasheet.pdf
Connector Header 29 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4-SSOP datasheet.pdf
FAN AXIAL 50X15MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
RES 162K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 407K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
GPS ACTIVE PATCH ANT MODULE datasheet.pdf
Connector Socket 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100" datasheet.pdf
2.54MMCGRIDDRDW TH 12CKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 100POS JAM NUT PIN datasheet.pdf