Omron Automation & Safety A22L-HG-T1-20A
A22L-HG-T1-20A picture photo
Mfg. Part Number
A22L-HG-T1-20A
Brief Description
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V
Datasheet Download
A22L-HG-T1-20A.pdf
Availability of A22L-HG-T1-20A
QUANTITY
A22L-HG-T1-20A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-HG-T1-20A
Internal Part NumberEIS-A22L-HG-T1-20A
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST-NO
Switch FunctionOff-On
Current Rating10A (AC/DC)
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)110 VAC
FeaturesVoltage Reduction Lighting
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-HG-T1-20A
Related LinksA22L-HG, A22L-HG-T1-20A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-HG-T1-20A Details Description
Related parts for A22L-HG-T1-20A
CONN SPRING CONT 41 POS .236 SMD datasheet.pdf
IC OPAMP CURRENT SENSE 8SO datasheet.pdf
IC DAC NANO 14BIT 1.25V 10-MSOP datasheet.pdf
IC CURRENT MONITOR 3% SOT23-5 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 500MA 310 MOHM datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 20W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS SKT datasheet.pdf
SHLD MINIMIZER DOUBLE-ENDED STRT datasheet.pdf
LED ORANGE 3MM ROUND T/H datasheet.pdf