Omron Automation & Safety A22L-HR-24A-02A
A22L-HR-24A-02A picture photo
Mfg. Part Number
A22L-HR-24A-02A
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V
Datasheet Download
A22L-HR-24A-02A.pdf
Availability of A22L-HR-24A-02A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
A22L-HR-24A-02A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-HR-24A-02A
Internal Part NumberEIS-A22L-HR-24A-02A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLA22x,M22,A22-x Series Aug/2013
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA22
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST-NC
Switch FunctionOn-Off
Current Rating10A (AC/DC)
Voltage Rating - AC110V
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeRound, Button, Half Guard
Color - Actuator/CapRed
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life-
Electrical Life500,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-HR-24A-02A
Related LinksA22L-HR, A22L-HR-24A-02A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-HR-24A-02A Details Description
Related parts for A22L-HR-24A-02A
RELAY TELECOM DPDT 1A 9V datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 16-QFN datasheet.pdf
KIT EZ-USB NX2LP REF DESIGN datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR AXIAL datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS C-MT datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TAS5630 datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 350MA 1.85 OHM datasheet.pdf
RES 28 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 6.8MH 420MA 5.75 OHM datasheet.pdf
RES 2.5 OHM 10W 0.5% RADIAL datasheet.pdf