Omron Automation & Safety A22L-HR-24A-10A
A22L-HR-24A-10A picture photo
Mfg. Part Number
A22L-HR-24A-10A
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V
Datasheet Download
A22L-HR-24A-10A.pdf
Availability of A22L-HR-24A-10A
QUANTITY
A22L-HR-24A-10A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-HR-24A-10A
Internal Part NumberEIS-A22L-HR-24A-10A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLA22x,M22,A22-x Series Aug/2013
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-On
Current Rating10A (AC/DC)
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-HR-24A-10A
Related LinksA22L-HR, A22L-HR-24A-10A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-HR-24A-10A Details Description
Related parts for A22L-HR-24A-10A
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
ROUND SPACER #4 NYLON 15/16" datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 30A TO220F datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.2A 16LFCSP datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK THR STUD 7/8" datasheet.pdf
RES 24.9 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
LABEL LPAX KILOMETERS PER HOUR datasheet.pdf
GRIP-MALE STRAIN RELIEF 1" STR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
TERM RING INS 18-14AWG datasheet.pdf
IC SDRAM 256M 166MHZ 54BGA datasheet.pdf