Omron Automation & Safety A22L-HR-6A-20M
A22L-HR-6A-20M picture photo
Mfg. Part Number
A22L-HR-6A-20M
Brief Description
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V
Datasheet Download
A22L-HR-6A-20M.pdf
Availability of A22L-HR-6A-20M
QUANTITY
A22L-HR-6A-20M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-HR-6A-20M
Internal Part NumberEIS-A22L-HR-6A-20M
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating10A (AC/DC)
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)6 VAC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life5,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-HR-6A-20M
Related LinksA22L-HR, A22L-HR-6A-20M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-HR-6A-20M Details Description
Related parts for A22L-HR-6A-20M
IC ADC 12BIT 135MSPS SAMPL 48QFN datasheet.pdf
FUSE GLASS 300MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 120MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC RCVR 8BIT LVDS VID 56-TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
IC CLOCK BUFFER 1:2 1.6GHZ datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
TVS DIODE 17VWM 27.6VC DO-214AB datasheet.pdf
OSCILLATOR 32.768KHZ MEMS SMD datasheet.pdf