Omron Automation & Safety A22L-HR-T2-10A
A22L-HR-T2-10A picture photo
Mfg. Part Number
A22L-HR-T2-10A
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V
Datasheet Download
A22L-HR-T2-10A.pdf
Availability of A22L-HR-T2-10A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
A22L-HR-T2-10A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-HR-T2-10A
Internal Part NumberEIS-A22L-HR-T2-10A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLA22x,M22,A22-x Series Aug/2013
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA22
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-On
Current Rating10A (AC/DC)
Voltage Rating - AC110V
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeRound, Button, Half Guard
Color - Actuator/CapRed
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)220 VAC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesVoltage Reduction Lighting
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life-
Electrical Life500,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-HR-T2-10A
Related LinksA22L-HR, A22L-HR-T2-10A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-HR-T2-10A Details Description
Related parts for A22L-HR-T2-10A
RES 0.01 OHM 2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 92KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
1 INCH DUAL HST RED 25/4'/PKG datasheet.pdf
BOX ALUM NAT 39.37"L X 5.12"W datasheet.pdf
SWITCH LIMIT EXPLOSION PROOF datasheet.pdf
RES SMD 422 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf