Omron Automation & Safety A22L-HW-12A-11M
A22L-HW-12A-11M picture photo
Mfg. Part Number
A22L-HW-12A-11M
Brief Description
SWITCH PUSH DPST 10A 110V
Datasheet Download
A22L-HW-12A-11M.pdf
Availability of A22L-HW-12A-11M
QUANTITY
A22L-HW-12A-11M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-HW-12A-11M
Internal Part NumberEIS-A22L-HW-12A-11M
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST (1-NO, 1-NC)
Switch FunctionOn-Mom, Off-Mom
Current Rating10A (AC/DC)
Illumination Type, ColorLED, White
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life5,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-HW-12A-11M
Related LinksA22L-HW, A22L-HW-12A-11M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-HW-12A-11M Details Description
Related parts for A22L-HW-12A-11M
IC MPU/RESET CIRC 2.20V SC70-3 datasheet.pdf
CONN HEADER 2.0MM 14POS TIN R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 266MHZ 473MAPBGA datasheet.pdf
SENSOR PHOTOELECTRIC 10M M8 CONN datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.063" NYLON 4.32MM datasheet.pdf
RES 38.4 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 2.7V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
TERM BLOCK R/A 7POS 3.81MM BLK datasheet.pdf
CONN HDR 40POS 0.100 T/H TIN datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE SKT datasheet.pdf