Omron Automation & Safety A22L-HW-12A-20M
A22L-HW-12A-20M picture photo
Mfg. Part Number
A22L-HW-12A-20M
Brief Description
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V
Datasheet Download
A22L-HW-12A-20M.pdf
Availability of A22L-HW-12A-20M
QUANTITY
A22L-HW-12A-20M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-HW-12A-20M
Internal Part NumberEIS-A22L-HW-12A-20M
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating10A (AC/DC)
Illumination Type, ColorLED, White
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life5,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-HW-12A-20M
Related LinksA22L-HW, A22L-HW-12A-20M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-HW-12A-20M Details Description
Related parts for A22L-HW-12A-20M
ENCODER ROTARY 12-24V 6RESOL 1M datasheet.pdf
CAP FILM 3900PF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
IC SRAM 512KBIT 35NS 84PGA datasheet.pdf
LED AMBER 617NM WTR CLR SMD datasheet.pdf
FLOATSWITCH VERT .6A NC/NO NYLON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
RES 1.33K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 750 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
ANT QUINT ISM PATCH SMD RP TNC datasheet.pdf
CONN HEADER VRT 150POS 5ROW GOLD datasheet.pdf