Omron Automation & Safety A22L-HY-12A-02A
A22L-HY-12A-02A picture photo
Mfg. Part Number
A22L-HY-12A-02A
Brief Description
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V
Datasheet Download
A22L-HY-12A-02A.pdf
Availability of A22L-HY-12A-02A
QUANTITY
A22L-HY-12A-02A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-HY-12A-02A
Internal Part NumberEIS-A22L-HY-12A-02A
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST-NC
Switch FunctionOn-Off
Current Rating10A (AC/DC)
Actuator TypeRound, Button, Half Guard
Color - Actuator/CapYellow
Illumination Type, ColorLED, Yellow
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-HY-12A-02A
Related LinksA22L-HY, A22L-HY-12A-02A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-HY-12A-02A Details Description
Related parts for A22L-HY-12A-02A
CONN HEADER 2MM DUAL R/A 8POS datasheet.pdf
IC OPAMP GP 4MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 10A 0.75-5.25V SIP datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS VERT GOLD .100 datasheet.pdf
SWITCH SPST 2 SEC LOW PROFILE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 500V C0J RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.91K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 62PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf