Omron Automation & Safety A22L-HY-12A-10A
A22L-HY-12A-10A picture photo
Mfg. Part Number
A22L-HY-12A-10A
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V
Datasheet Download
A22L-HY-12A-10A.pdf
Availability of A22L-HY-12A-10A
QUANTITY
A22L-HY-12A-10A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-HY-12A-10A
Internal Part NumberEIS-A22L-HY-12A-10A
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-On
Current Rating10A (AC/DC)
Actuator TypeRound, Button, Half Guard
Color - Actuator/CapYellow
Illumination Type, ColorLED, Yellow
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-HY-12A-10A
Related LinksA22L-HY, A22L-HY-12A-10A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-HY-12A-10A Details Description
Related parts for A22L-HY-12A-10A
CAP CER 2700PF 25V X7R 0402 datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 200 OHM 0404 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
L37-3 SHEET 640X320X3MM W/ADH datasheet.pdf
RES 1.14K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 31POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
MS47 WELD SHIELD 900MM datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 220MA 1.62 OHM datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V datasheet.pdf