Omron Automation & Safety A22L-HY-24A-01A
A22L-HY-24A-01A picture photo
Mfg. Part Number
A22L-HY-24A-01A
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V
Datasheet Download
A22L-HY-24A-01A.pdf
Availability of A22L-HY-24A-01A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
A22L-HY-24A-01A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-HY-24A-01A
Internal Part NumberEIS-A22L-HY-24A-01A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLA22x,M22,A22-x Series Aug/2013
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA22
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPST-NC
Switch FunctionOn-Off
Current Rating10A (AC/DC)
Voltage Rating - AC110V
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeRound, Button, Half Guard
Color - Actuator/CapYellow
Illumination Type, ColorLED, Yellow
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life-
Electrical Life500,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-HY-24A-01A
Related LinksA22L-HY, A22L-HY-24A-01A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-HY-24A-01A Details Description
Related parts for A22L-HY-24A-01A
MOSFET N-CH 20V 54A D2PAK datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 10K OHM 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 0.02 OHM 1% 3W 1225 datasheet.pdf
SENS FIBER LQUID LEV 150MM datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 333MA 690 MOHM datasheet.pdf
IC HD RADIO PROCESSOR 144HLQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 1.87M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 4COND 28AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CONN HDR 60POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf