Omron Automation & Safety A22L-HY-24A-10M
A22L-HY-24A-10M picture photo
Mfg. Part Number
A22L-HY-24A-10M
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V
Datasheet Download
A22L-HY-24A-10M.pdf
Availability of A22L-HY-24A-10M
QUANTITY
A22L-HY-24A-10M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-HY-24A-10M
Internal Part NumberEIS-A22L-HY-24A-10M
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating10A (AC/DC)
Illumination Type, ColorLED, Yellow
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life5,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-HY-24A-10M
Related LinksA22L-HY, A22L-HY-24A-10M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-HY-24A-10M Details Description
Related parts for A22L-HY-24A-10M
TRIMMER 50K OHM 0.75W TH datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 60A 5LFPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 7.62MM datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
Connector Socket 39 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf