Omron Automation & Safety A22L-TA-12A-10A
A22L-TA-12A-10A picture photo
Mfg. Part Number
A22L-TA-12A-10A
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V
Datasheet Download
A22L-TA-12A-10A.pdf
Availability of A22L-TA-12A-10A
QUANTITY
A22L-TA-12A-10A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-TA-12A-10A
Internal Part NumberEIS-A22L-TA-12A-10A
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-On
Current Rating10A (AC/DC)
Color - Actuator/CapBlue
Illumination Type, ColorLED, Blue
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life-
Electrical Life500,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-TA-12A-10A
Related LinksA22L-TA, A22L-TA-12A-10A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-TA-12A-10A Details Description
Related parts for A22L-TA-12A-10A
SWITCH REED MAG GP SPST 16-25AT datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.3A 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 680MA 1.2 OHM datasheet.pdf
TVS DIODE 102VWM 165VC SMA datasheet.pdf
RES SMD 4.02K OHM 0.1% 2.5W 2512 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 150 OHM 1% 10W datasheet.pdf
COVERS PADDLE SWES 1/2 COVER TYP datasheet.pdf
RES 3.16M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
750 TB SPR PLU F/SCREW datasheet.pdf
37POS HOOD FULL METAL FLUSH datasheet.pdf