Omron Automation & Safety A22L-TA-24A-11A
A22L-TA-24A-11A picture photo
Mfg. Part Number
A22L-TA-24A-11A
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH DPST 10A 110V
Datasheet Download
A22L-TA-24A-11A.pdf
Availability of A22L-TA-24A-11A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
A22L-TA-24A-11A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-TA-24A-11A
Internal Part NumberEIS-A22L-TA-24A-11A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLA22x,M22,A22-x Series Aug/2013
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA22
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST (1-NO, 1-NC)
Switch FunctionOn-Off, Off-On
Current Rating10A (AC/DC)
Voltage Rating - AC110V
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapBlue
Illumination Type, ColorLED, Blue
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life-
Electrical Life500,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-TA-24A-11A
Related LinksA22L-TA, A22L-TA-24A-11A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-TA-24A-11A Details Description
Related parts for A22L-TA-24A-11A
CONV OUTLET ASSEMBLY (BLACK) datasheet.pdf
RES SMD 82K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 52.3 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 6.3V 5% 1507 datasheet.pdf
RES SMD 0.001 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONN HDR BOTTOM ENTRY 8POS NH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
ZACK STRIP 10-SECTION WHITE datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 6SKT SLD CUP datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 2.2K OHM 1608 datasheet.pdf