Omron Automation & Safety A22L-TA-T1-02A
A22L-TA-T1-02A picture photo
Mfg. Part Number
A22L-TA-T1-02A
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V
Datasheet Download
A22L-TA-T1-02A.pdf
Availability of A22L-TA-T1-02A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
A22L-TA-T1-02A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-TA-T1-02A
Internal Part NumberEIS-A22L-TA-T1-02A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLA22x,M22,A22-x Series Aug/2013
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA22
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST-NC
Switch FunctionOn-Off
Current Rating10A (AC/DC)
Voltage Rating - AC110V
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapBlue
Illumination Type, ColorLED, Blue
Illumination Voltage (Nominal)110 VAC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesVoltage Reduction Lighting
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life-
Electrical Life500,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-TA-T1-02A
Related LinksA22L-TA, A22L-TA-T1-02A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-TA-T1-02A Details Description
Related parts for A22L-TA-T1-02A
RES SMD 3.01 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 LOWPWR 8-DIP datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 2.04A 31.3 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
FIXED IND 1.2MH 800MA 1.14 OHM datasheet.pdf
GUN SOLDERING PROFESSIONL D550 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT FP datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1A SOT223 datasheet.pdf
ATTENUATOR 13 DB DC 18GHZ datasheet.pdf
RELAY TIME DELAY datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 5% 2500VDC AXIAL datasheet.pdf