Omron Automation & Safety A22L-TA-T1-10A
A22L-TA-T1-10A picture photo
Mfg. Part Number
A22L-TA-T1-10A
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V
Datasheet Download
A22L-TA-T1-10A.pdf
Availability of A22L-TA-T1-10A
QUANTITY
A22L-TA-T1-10A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-TA-T1-10A
Internal Part NumberEIS-A22L-TA-T1-10A
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-On
Current Rating10A (AC/DC)
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapBlue
Illumination Type, ColorLED, Blue
Illumination Voltage (Nominal)110 VAC
FeaturesVoltage Reduction Lighting
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-TA-T1-10A
Related LinksA22L-TA, A22L-TA-T1-10A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-TA-T1-10A Details Description
Related parts for A22L-TA-T1-10A
HOLE PLUG ROUND A22 SERIES BLACK datasheet.pdf
ESD HANDLER 14X6-1/4X1-5/8 datasheet.pdf
RES SMD 953K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 390PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
VARISTOR 17V 0402 datasheet.pdf
INSERT FMALE 24POS TENSION CLAMP datasheet.pdf
RES 86.6K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
4-DIGIT 115/230 VAC W/GREEN DISP datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 18K OHM 14DIP datasheet.pdf
CONN HSNG RCPT IN-LINE 16POS PIN datasheet.pdf