Omron Automation & Safety A22L-TG-12A-01A
A22L-TG-12A-01A picture photo
Mfg. Part Number
A22L-TG-12A-01A
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V
Datasheet Download
A22L-TG-12A-01A.pdf
Availability of A22L-TG-12A-01A
QUANTITY
A22L-TG-12A-01A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-TG-12A-01A
Internal Part NumberEIS-A22L-TG-12A-01A
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPST-NC
Switch FunctionOn-Off
Current Rating10A (AC/DC)
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapGreen
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-TG-12A-01A
Related LinksA22L-TG, A22L-TG-12A-01A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-TG-12A-01A Details Description
Related parts for A22L-TG-12A-01A
HEADER OPEN SLOT 3LVL.300 6POS datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 6.3V X7R 0603 datasheet.pdf
FUSE CLASS J INDICTR T/D 5A 600V datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
TVS 30KW 300V 5%BI P600 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS STRGHT PIN datasheet.pdf
CAP CER 68PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf