Omron Automation & Safety A22L-TG-12A-02A
A22L-TG-12A-02A picture photo
Mfg. Part Number
A22L-TG-12A-02A
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V
Datasheet Download
A22L-TG-12A-02A.pdf
Availability of A22L-TG-12A-02A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
A22L-TG-12A-02A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-TG-12A-02A
Internal Part NumberEIS-A22L-TG-12A-02A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLA22x,M22,A22-x Series Aug/2013
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA22
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST-NC
Switch FunctionOn-Off
Current Rating10A (AC/DC)
Voltage Rating - AC110V
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapGreen
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life-
Electrical Life500,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-TG-12A-02A
Related LinksA22L-TG, A22L-TG-12A-02A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-TG-12A-02A Details Description
Related parts for A22L-TG-12A-02A
CONN HEADER .100 SINGL R/A 33POS datasheet.pdf
IC A/D CONV 16BIT SAMPLNG 20SOIC datasheet.pdf
IC Z8 MCU OTP 16K 44PLCC datasheet.pdf
Crystal 149.4750kHz 100ppm 11pF 10 kOhm -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
RES SMD 90.9K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 WW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf