Omron Automation & Safety A22L-TG-24A-01M
A22L-TG-24A-01M picture photo
Mfg. Part Number
A22L-TG-24A-01M
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V
Datasheet Download
A22L-TG-24A-01M.pdf
Availability of A22L-TG-24A-01M
QUANTITY
A22L-TG-24A-01M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-TG-24A-01M
Internal Part NumberEIS-A22L-TG-24A-01M
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPST-NC
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating10A (AC/DC)
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C