Omron Automation & Safety A22L-TG-24A-02A
A22L-TG-24A-02A picture photo
Mfg. Part Number
A22L-TG-24A-02A
Brief Description
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V
Datasheet Download
A22L-TG-24A-02A.pdf
Availability of A22L-TG-24A-02A
QUANTITY
A22L-TG-24A-02A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-TG-24A-02A
Internal Part NumberEIS-A22L-TG-24A-02A
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST-NC
Switch FunctionOn-Off
Current Rating10A (AC/DC)
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-TG-24A-02A
Related LinksA22L-TG, A22L-TG-24A-02A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-TG-24A-02A Details Description
Related parts for A22L-TG-24A-02A
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC QUAD DIFF LINE DRVR 16-SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 100POS JAMNUT PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 1% 1W MELF datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONN FERRULE DIN 20AWG BLUE datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf