Omron Automation & Safety A22L-TG-24A-20M
A22L-TG-24A-20M picture photo
Mfg. Part Number
A22L-TG-24A-20M
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V
Datasheet Download
A22L-TG-24A-20M.pdf
Availability of A22L-TG-24A-20M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
A22L-TG-24A-20M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-TG-24A-20M
Internal Part NumberEIS-A22L-TG-24A-20M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLA22x,M22,A22-x Series Aug/2013
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA22
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating10A (AC/DC)
Voltage Rating - AC110V
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapGreen
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life5,000,000 Cycles
Electrical Life500,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-TG-24A-20M
Related LinksA22L-TG, A22L-TG-24A-20M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-TG-24A-20M Details Description
Related parts for A22L-TG-24A-20M
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 127 TYPED 14POS datasheet.pdf
RES 3.62K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 316K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
WB RLRPLNGR 3M CABLE datasheet.pdf
DIN-SIGNAL 2R032MS-2,5C1-1 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
MICRO DGTL 10X-200X W/LIGHT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS SKT datasheet.pdf