Omron Automation & Safety A22L-TG-6D-10A
A22L-TG-6D-10A picture photo
Mfg. Part Number
A22L-TG-6D-10A
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V
Datasheet Download
A22L-TG-6D-10A.pdf
Availability of A22L-TG-6D-10A
QUANTITY
A22L-TG-6D-10A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-TG-6D-10A
Internal Part NumberEIS-A22L-TG-6D-10A
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-On
Current Rating10A (AC/DC)
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapGreen
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)6 VDC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-TG-6D-10A
Related LinksA22L-TG, A22L-TG-6D-10A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-TG-6D-10A Details Description
Related parts for A22L-TG-6D-10A
IC BUFF TRI-ST QD LOW V 14SOIC datasheet.pdf
CONN D-SUB RCPT HSING 3C3 MIX datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC COMP TTL/CMOS 1CHAN SC70-6 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.15A 8SOIC datasheet.pdf
MARKING TAG DIN RAIL 17MM TYPE K datasheet.pdf
Connector Receptacle 62 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Socket 44 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 10A TO220F datasheet.pdf
BG STTSHLD MTL-IN 8''X10'' 100EA datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf