Omron Automation & Safety A22L-TR-12A-02A
A22L-TR-12A-02A picture photo
Mfg. Part Number
A22L-TR-12A-02A
Brief Description
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V
Datasheet Download
A22L-TR-12A-02A.pdf
Availability of A22L-TR-12A-02A
QUANTITY
A22L-TR-12A-02A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-TR-12A-02A
Internal Part NumberEIS-A22L-TR-12A-02A
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST-NC
Switch FunctionOn-Off
Current Rating10A (AC/DC)
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapRed
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-TR-12A-02A
Related LinksA22L-TR, A22L-TR-12A-02A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-TR-12A-02A Details Description
Related parts for A22L-TR-12A-02A
RING TERM NON INS 6AWG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SER 50M 80TQFP datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 58.1VC R6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
Crystal 38.8800MHz 30ppm 8pF 65 Ohm -30°C - 75°C Surface Mount 4-SMD datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP3T SOLDER NONSHO datasheet.pdf
TOOL ACC datasheet.pdf
POT 10 OHM 100W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
LABEL HEAT SHRINK datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS CABLE SKT datasheet.pdf