Omron Automation & Safety A22L-TR-12A-11M
A22L-TR-12A-11M picture photo
Mfg. Part Number
A22L-TR-12A-11M
Brief Description
SWITCH PUSH DPST 10A 110V
Datasheet Download
A22L-TR-12A-11M.pdf
Availability of A22L-TR-12A-11M
QUANTITY
A22L-TR-12A-11M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-TR-12A-11M
Internal Part NumberEIS-A22L-TR-12A-11M
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST (1-NO, 1-NC)
Switch FunctionOn-Mom, Off-Mom
Current Rating10A (AC/DC)
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life5,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-TR-12A-11M
Related LinksA22L-TR, A22L-TR-12A-11M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-TR-12A-11M Details Description
Related parts for A22L-TR-12A-11M
IC SWITCH DUAL SPDT 10TDFN datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS STR PCB PRSFT datasheet.pdf
RES SMD 191 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 500V X7R 1210 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf