Omron Automation & Safety A22L-TR-24-11M
A22L-TR-24-11M picture photo
Mfg. Part Number
A22L-TR-24-11M
Brief Description
SWITCH PUSH DPST 10A 110V
Datasheet Download
A22L-TR-24-11M.pdf
Availability of A22L-TR-24-11M
QUANTITY
A22L-TR-24-11M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-TR-24-11M
Internal Part NumberEIS-A22L-TR-24-11M
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST (1-NO, 1-NC)
Switch FunctionOn-Mom, Off-Mom
Current Rating10A (AC/DC)
Color - Actuator/CapRed
Illumination Type, ColorIncandescent, Red
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life5,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-TR-24-11M
Related LinksA22L-TR, A22L-TR-24-11M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-TR-24-11M Details Description
Related parts for A22L-TR-24-11M
FUSE 100MA 600V GLASS STD RJS datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 48UFQFPN datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 5UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER RS485/422 8-SOIC datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf