Omron Automation & Safety A22L-TW-12-11M
A22L-TW-12-11M picture photo
Mfg. Part Number
A22L-TW-12-11M
Brief Description
SWITCH PUSH DPST 10A 110V
Datasheet Download
A22L-TW-12-11M.pdf
Availability of A22L-TW-12-11M
QUANTITY
A22L-TW-12-11M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-TW-12-11M
Internal Part NumberEIS-A22L-TW-12-11M
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST (1-NO, 1-NC)
Switch FunctionOn-Mom, Off-Mom
Current Rating10A (AC/DC)
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapWhite
Illumination Type, ColorIncandescent, White
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-TW-12-11M
Related LinksA22L-TW, A22L-TW-12-11M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-TW-12-11M Details Description
Related parts for A22L-TW-12-11M
TERM BLOCK PLUG 24POS STR 5MM datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK ACCESSORY datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 1.2UH SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
LIGHT DEBURRING WHEEL 12" 6S FIN datasheet.pdf
THERMO PAD 5590H TO-220 datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf