Omron Automation & Safety A22L-TW-12A-02A
A22L-TW-12A-02A picture photo
Mfg. Part Number
A22L-TW-12A-02A
Brief Description
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V
Datasheet Download
A22L-TW-12A-02A.pdf
Availability of A22L-TW-12A-02A
QUANTITY
A22L-TW-12A-02A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-TW-12A-02A
Internal Part NumberEIS-A22L-TW-12A-02A
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST-NC
Switch FunctionOn-Off
Current Rating10A (AC/DC)
Illumination Type, ColorLED, White
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-TW-12A-02A
Related LinksA22L-TW, A22L-TW-12A-02A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-TW-12A-02A Details Description
Related parts for A22L-TW-12A-02A
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES 220 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS .100" TIN datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
TVS DIODE 408VWM 658VC DO-214AC datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
CAP CER 51PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf