Omron Automation & Safety A22L-TW-12A-02M
A22L-TW-12A-02M picture photo
Mfg. Part Number
A22L-TW-12A-02M
Brief Description
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V
Datasheet Download
A22L-TW-12A-02M.pdf
Availability of A22L-TW-12A-02M
QUANTITY
A22L-TW-12A-02M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-TW-12A-02M
Internal Part NumberEIS-A22L-TW-12A-02M
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST-NC
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating10A (AC/DC)
Illumination Type, ColorLED, White
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life5,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-TW-12A-02M
Related LinksA22L-TW, A22L-TW-12A-02M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-TW-12A-02M Details Description
Related parts for A22L-TW-12A-02M
CAP FILM 1UF 10% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS STR LONG T/ datasheet.pdf
RES 143 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP PC MOUNT datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
RES 15 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 56K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
CONN BARRIER STRIP 2CIRC .375 datasheet.pdf
TV 11C 11#12 SKT J/N RECP datasheet.pdf
47UF 63V 8,2X11MM 85C 3000H datasheet.pdf