Omron Automation & Safety A22L-TW-12A-20M
A22L-TW-12A-20M picture photo
Mfg. Part Number
A22L-TW-12A-20M
Brief Description
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V
Datasheet Download
A22L-TW-12A-20M.pdf
Availability of A22L-TW-12A-20M
QUANTITY
A22L-TW-12A-20M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-TW-12A-20M
Internal Part NumberEIS-A22L-TW-12A-20M
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating10A (AC/DC)
Illumination Type, ColorLED, White
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life5,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-TW-12A-20M
Related LinksA22L-TW, A22L-TW-12A-20M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-TW-12A-20M Details Description
Related parts for A22L-TW-12A-20M
CAP FILM 0.47UF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 953 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 17 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
Crystal 12.2880MHz 30ppm Series 40 Ohm -40°C - 85°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
Connector Receptacle 60 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TRANS 2NPN PREBIAS 0.2W US6 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.6V 0.2A SMV datasheet.pdf