Omron Automation & Safety A22L-TW-24-02M
A22L-TW-24-02M picture photo
Mfg. Part Number
A22L-TW-24-02M
Brief Description
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V
Datasheet Download
A22L-TW-24-02M.pdf
Availability of A22L-TW-24-02M
QUANTITY
A22L-TW-24-02M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-TW-24-02M
Internal Part NumberEIS-A22L-TW-24-02M
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST-NC
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating10A (AC/DC)
Color - Actuator/CapWhite
Illumination Type, ColorIncandescent, White
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life5,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-TW-24-02M
Related LinksA22L-TW, A22L-TW-24-02M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-TW-24-02M Details Description
Related parts for A22L-TW-24-02M
REGULTR 12V 14A PRGMBLE HRZ SMD datasheet.pdf
RES SMD 30.9 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 300MA 1.1 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
POWER MOD IGBT3 FULL BRIDGE SP3 datasheet.pdf
RES SMD 0.3 OHM 5% 3W 6327 datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X32MM 12VDC WIRE datasheet.pdf