Omron Automation & Safety A22L-TW-24A-11M
A22L-TW-24A-11M picture photo
Mfg. Part Number
A22L-TW-24A-11M
Brief Description
SWITCH PUSH DPST 10A 110V
Datasheet Download
A22L-TW-24A-11M.pdf
Availability of A22L-TW-24A-11M
QUANTITY
A22L-TW-24A-11M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-TW-24A-11M
Internal Part NumberEIS-A22L-TW-24A-11M
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST (1-NO, 1-NC)
Switch FunctionOn-Mom, Off-Mom
Current Rating10A (AC/DC)
Illumination Type, ColorLED, White
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life5,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-TW-24A-11M
Related LinksA22L-TW, A22L-TW-24A-11M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-TW-24A-11M Details Description
Related parts for A22L-TW-24A-11M
XFRMR T1/CEPT/ISDN-PRI 1:1:1 datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 20MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
KNOB INSTRUM RND BLACK .750"DIA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 1.43M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 385V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 400 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf