Omron Automation & Safety A22L-TY-24A-10A
A22L-TY-24A-10A picture photo
Mfg. Part Number
A22L-TY-24A-10A
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V
Datasheet Download
A22L-TY-24A-10A.pdf
Availability of A22L-TY-24A-10A
QUANTITY
A22L-TY-24A-10A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-TY-24A-10A
Internal Part NumberEIS-A22L-TY-24A-10A
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-On
Current Rating10A (AC/DC)
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapYellow
Illumination Type, ColorLED, Yellow
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-TY-24A-10A
Related LinksA22L-TY, A22L-TY-24A-10A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-TY-24A-10A Details Description
Related parts for A22L-TY-24A-10A
AMMETER 199.9MA LCD PANEL MOUNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 10-15 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
IC TIMER WATCHDOG 8-UMAX datasheet.pdf
CONN SOCKET .8MM 24POS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
DIODE MODULE 45V 150A 2TOWER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
VARISTOR 35V 180A 1206 datasheet.pdf