Omron Automation & Safety A22NL-RPA-TWA-G202-WA
A22NL-RPA-TWA-G202-WA picture photo
Mfg. Part Number
A22NL-RPA-TWA-G202-WA
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 120V
Datasheet Download
A22NL-RPA-TWA-G202-WA.pdf
Availability of A22NL-RPA-TWA-G202-WA
QUANTITY
A22NL-RPA-TWA-G202-WA Order Process
Ship out your order
Specifications of A22NL-RPA-TWA-G202-WA
Internal Part NumberEIS-A22NL-RPA-TWA-G202-WA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA22NL
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST-NC
Switch FunctionOn-Off
Current Rating10A (AC), 8A (DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapClear (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, White
Illumination Voltage (Nominal)6 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP66 - Dust Tight, Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 55°C
Mechanical Life500,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22NL-RPA-TWA-G202-WA
Related LinksA22NL-RPA-, A22NL-RPA-TWA-G202-WA Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22NL-RPA-TWA-G202-WA Details Description
Related parts for A22NL-RPA-TWA-G202-WA
MOSFET N-CH 100V 4.5A 8-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 1.3A 98 MOHM SMD datasheet.pdf
SURGE SUPPRESSOR RS-232 DB25M/F datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC FREQ SYNTHESIZER 32VFQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
YOKE E 32 X 16 X 9 datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 1.2KV 2A SOD57 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 2.5V datasheet.pdf