Omron Automation & Safety A22NN-RNA-NWA-G101-NN
A22NN-RNA-NWA-G101-NN picture photo
Mfg. Part Number
A22NN-RNA-NWA-G101-NN
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 120V
Datasheet Download
A22NN-RNA-NWA-G101-NN.pdf
Availability of A22NN-RNA-NWA-G101-NN
QUANTITY
A22NN-RNA-NWA-G101-NN Order Process
Ship out your order
Specifications of A22NN-RNA-NWA-G101-NN
Internal Part NumberEIS-A22NN-RNA-NWA-G101-NN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA22NN
PackagingBulk
TypeStandard
CircuitDPST-NO
Switch FunctionOff-On
Current Rating10A (AC), 8A (DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeRound, Button, Flush
Color - Actuator/CapWhite
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP66 - Dust Tight, Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Mechanical Life500,000 Cycles
Electrical Life500,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22NN-RNA-NWA-G101-NN
Related LinksA22NN-RNA-, A22NN-RNA-NWA-G101-NN Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22NN-RNA-NWA-G101-NN Details Description
Related parts for A22NN-RNA-NWA-G101-NN
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 6V 2W datasheet.pdf
DIODE ARRAY SBR 150V 20A TO220AB datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 1.5A TO263-5 datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 0.022 OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 6.8MH 54MA 111 OHM TH datasheet.pdf