Omron Automation & Safety A22NW-2RL-TRA-G002-RC
A22NW-2RL-TRA-G002-RC picture photo
Mfg. Part Number
A22NW-2RL-TRA-G002-RC
Brief Description
SWITCH SELECT SPST-NC 10A 120V
Datasheet Download
A22NW-2RL-TRA-G002-RC.pdf
Availability of A22NW-2RL-TRA-G002-RC
QUANTITY
A22NW-2RL-TRA-G002-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of A22NW-2RL-TRA-G002-RC
Internal Part NumberEIS-A22NW-2RL-TRA-G002-RC
TypeStandard
CircuitSPST-NC
Number of Positions2
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating10A (AC), 8A (DC)
IlluminationIlluminated
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Ingress ProtectionIP66 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesBezel - Round, Red Knob
Depth Behind Flange45.30mm
Operating Temperature-25°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22NW-2RL-TRA-G002-RC
Related LinksA22NW-2RL-, A22NW-2RL-TRA-G002-RC Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22NW-2RL-TRA-G002-RC Details Description
Related parts for A22NW-2RL-TRA-G002-RC
CONN FAKRA PLUG R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 220MA 770 MOHM datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 6-SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 420KSPS 28-QSOP datasheet.pdf
DIGITAL VIDEO EVM DM6446 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
PELTIER MS2,94,10,10,13,13,11,W8 datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 250VDC 2DIP datasheet.pdf