Omron Automation & Safety A22NW-2RM-TAA-G100-AE
A22NW-2RM-TAA-G100-AE picture photo
Mfg. Part Number
A22NW-2RM-TAA-G100-AE
Brief Description
SWITCH SELECT SPST-NO 10A 120V
Datasheet Download
A22NW-2RM-TAA-G100-AE.pdf
Availability of A22NW-2RM-TAA-G100-AE
QUANTITY
A22NW-2RM-TAA-G100-AE Order Process
Ship out your order
Specifications of A22NW-2RM-TAA-G100-AE
Internal Part NumberEIS-A22NW-2RM-TAA-G100-AE
TypeStandard
CircuitSPST-NO
Number of Positions2
Switch FunctionOff-On
Current Rating10A (AC), 8A (DC)
IlluminationIlluminated
Illumination Type, ColorLED, Blue
Illumination Voltage (Nominal)200 ~ 240 VAC
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Ingress ProtectionIP66 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesBezel - Round, Blue Knob
Depth Behind Flange45.30mm
Operating Temperature-25°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22NW-2RM-TAA-G100-AE
Related LinksA22NW-2RM-, A22NW-2RM-TAA-G100-AE Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22NW-2RM-TAA-G100-AE Details Description
Related parts for A22NW-2RM-TAA-G100-AE
IC REG LDO 1.8V 0.15A TSOT23-5 datasheet.pdf
HEATSINK 22W LINEAR PHILIPS LLM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
RES 115 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
MILITARY THERMOSTAT datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 1.16A 280 MOHM datasheet.pdf