Omron Automation & Safety A22NW-3RM-TRA-G101-RC
A22NW-3RM-TRA-G101-RC picture photo
Mfg. Part Number
A22NW-3RM-TRA-G101-RC
Brief Description
SWITCH SELECT DPST-NO 10A 120V
Datasheet Download
A22NW-3RM-TRA-G101-RC.pdf
Availability of A22NW-3RM-TRA-G101-RC
QUANTITY
A22NW-3RM-TRA-G101-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of A22NW-3RM-TRA-G101-RC
Internal Part NumberEIS-A22NW-3RM-TRA-G101-RC
TypeStandard
CircuitDPST-NO
Number of Positions3
Switch FunctionOn-Off-Off, Off-Off-On
Current Rating10A (AC), 8A (DC)
IlluminationIlluminated
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Ingress ProtectionIP66 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesBezel - Round, Red Knob
Depth Behind Flange45.30mm
Operating Temperature-25°C ~ 55°C
Mechanical Life300,000 Cycles
Electrical Life300,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22NW-3RM-TRA-G101-RC
Related LinksA22NW-3RM-, A22NW-3RM-TRA-G101-RC Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22NW-3RM-TRA-G101-RC Details Description
Related parts for A22NW-3RM-TRA-G101-RC
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V datasheet.pdf
SIDAC SYM 4CHP 230V 150A MS-013 datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 6.3V 20% 2824 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 200MW SOT323 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 3A 120V datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 12A SYNC 15QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 450V C0G 1206 datasheet.pdf
TM3157M6R3DLBA datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS INLINE SCKT datasheet.pdf