Omron Automation & Safety A22R-TB-01A
A22R-TB-01A picture photo
Mfg. Part Number
A22R-TB-01A
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 120V
Datasheet Download
A22R-TB-01A.pdf
Availability of A22R-TB-01A
QUANTITY
A22R-TB-01A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22R-TB-01A
Internal Part NumberEIS-A22R-TB-01A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA22R
PackagingBulk
TypeStandard
CircuitSPST-NC
Switch FunctionOn-Off
Current Rating10A (AC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapBlack
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Oil and Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 60°C
Mechanical Life300,000 Cycles
Electrical Life500,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22R-TB-01A
Related LinksA22R-, A22R-TB-01A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22R-TB-01A Details Description
Related parts for A22R-TB-01A
CAP CER 220PF 3KV NPO 1812 datasheet.pdf
RES SMD 36.5 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SUPPLY-VOLT SUPERVISOR 8-SOIC datasheet.pdf
IC DAC 12BIT SER 14-DFN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 40W datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 100MH 50MA 50 OHM SMD datasheet.pdf
MICRO 21C P 3" YEL JACKS NI datasheet.pdf