Omron Automation & Safety A22R-TB-10A
A22R-TB-10A picture photo
Mfg. Part Number
A22R-TB-10A
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 120V
Datasheet Download
A22R-TB-10A.pdf
Availability of A22R-TB-10A
QUANTITY
A22R-TB-10A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22R-TB-10A
Internal Part NumberEIS-A22R-TB-10A
TypeStandard
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-On
Current Rating10A (AC)
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapBlack
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 60°C
Mechanical Life300,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22R-TB-10A
Related LinksA22R-, A22R-TB-10A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22R-TB-10A Details Description
Related parts for A22R-TB-10A
RES SMD 6.19 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20V 20% 1611 datasheet.pdf
SENS OPTO REFL DRK/LGT WIRED MOD datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS SKT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf